Školský podporný tím
-
„Milujte svoje dieťa, nech je akékoľvek. Netalentované, smoliarske, dospelé. Keď sa s dieťaťom zhovárate, radujte sa, pretože dieťa je sviatok, ktorý je zatiaľ s vami. Všetky slzy sú slané, kto to chápe, môže vychovávať deti;
kto to nechápe, nemôže ich vychovávať.”
Janusz Korczak
Školský podporný tím
V zmysle § 84a zákona o pedagogických zamestnancoch, môže riaditeľka materskej školy na účely inkluzívneho vzdelávania vytvoriť školský podporný tím ( ďalej len ŠPT). Podpora inkluzívneho vzdelávania nerozlišuje deti podľa diagnóz, ale pozerá sa na všetky deti ( aj učiteľov) ako na ľudské bytosti s rozmanitými potrebami, ktoré sa v čase môžu meniť. Inkluzívne vzdelávanie je spoločné vzdelávanie detí s rozmanitým potenciálom na zabezpečenie rovnosti ich šancí. Pojem „inkluzívny tím“ je trochu nejasný. Index inklúzie spomína „tím pre plánovanie“, ktorý je zložený z rozličných častí školy, rodičov i samosprávy v snahe nastavovať postupné kroky zavádzania inkluzívneho vzdelávania. Je to strategický tím, ktorý plánuje a vyhodnocuje.
Úlohou ŠPT je najmä:
- koordinovať rozvoj inkluzívneho vzdelávania,
- zabezpečiť vo výchove a vzdelávaní uplatňovanie používania prístupov a stratégií, ktoré vyplývajú z jednotlivých odborov vedy a techniky,
- spolupracovať so zariadením poradenstva a prevencie a ďalšími subjektmi pri podpore detí a ich zákonných zástupcov v oblasti výchovy a vzdelávania,
- poskytovať poradenstvo deťom a zákonným zástupcom a metodickú podporu pedagogickým zamestnancom,
- podieľať sa na tvorbe školského vzdelávacieho programu.
Členom školského podporného tímu je školský špeciálny pedagóg a všetci odborní zamestnanci príslušnej školy. Členmi školského podporného tímu môžu byť aj iní pedagogickí zamestnanci. Zloženie školského podporného tímu v MŠ Tatranská v školskom roku 2024/ 2025 pozostáva zo:
školského špeciálneho pedagóga, sociálneho pedagóga, sociálneho pracovníka, pedagogického asistenta, osobného asistenta, rodičovského asistenta, pomocný vychovávateľ.V MŠ koordinuje školský podporný tím riaditeľka MŠ. Koordinátorka školského podporného tímu najmä:
koordinuje činnosť jednotlivých členov školského podporného tímu, koordinuje spoluprácu pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov so zákonnými zástupcami a zamestnancami zariadení poradenstva a prevencie.Vytvorenie školského podporného tímu, počet členov tímu, závisí od finančných prostriedkov MŠ. V prípade nedostatočného pokrytia mzdových nákladov niektoré pozície členov školského podporného tímu nebudú vytvorené.
Pôsobenie ŠPT na škole je v systéme podporných opatrení prostriedkom realizácie inkluzívneho vzdelávania. Naša škola sa pokúša o vytvorenie inkluzívnych modelov vzdelávania, ktoré sú orientované na:
- osobné kompetencie pre budúcnosť (vedieť, robiť, byť, žiť spolu),
- vyučovanie, ktoré nevyčleňuje, neoddeľuje (treba sa vyhnúť vytváraniu špeciálnych skupín, oddelenému vyučovaniu),
- individuálnu podporu, ktorá sleduje individuálne vývinové (nie učebné ciele) podporuje potenciály, posilňuje.
Oblasti a ciele inkluzívneho vzdelávania
Oblasti a ciele inkluzívneho vzdelávania sú zamerané na komplexnú podporu (spolupráca, identifikácia potrieb a vhodných intervencií, terapia) sa ponúka čo najbližšie k dieťaťu, jeho rodine a učiteľovi na 3 úrovniach:
na úrovni dieťaťa, rodiny a učiteľa, na úrovni triedy ako spoločenstva, na úrovni školy, školského obvodu a širšej komunity.Vzdelávanie detí so ŠVVP prostredníctvom inkluzívneho vzdelávania sa uskutočňuje v triedach MŠ Tatranská spolu s ostatnými deťmi materskej školy podľa individuálneho vzdelávacieho programu, ak je to potrebné. Pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu materská škola vychádza zo záverov a odporúčaní uvedených v správach z diagnostického vyšetrenia príslušného centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie alebo príslušného centra špeciálno-pedagogického poradenstva zaradeného do siete škôl a školských zariadení, s prihliadnutím na aktuálne podmienky materskej školy.
Ďalším nástrojom inkluzívneho vzdelávanie je využívanie podporných opatrení, ktoré poskytujú podporu vo výchove a vzdelávaní každému dieťaťu s akýmikoľvek prekážkami. Táto adresná podpora zvýši kvalitu inkluzívneho vzdelávania. Jednotlivé podporné opatrenia reagujú na rozmanité výchovno-vzdelávacie potreby detí. Na druhej strane môžu odzrkadľovať zdravotný stav, životné či iné podmienky, v ktorých sa dieťa nachádza. Sú to opatrenia, ktoré deťom pomôžu plnohodnotne sa zapojiť do vzdelávania a rozvíjať svoj potenciál. Oblasti, ktoré sme zadefinovali v našej škole v súvislosti s inkluzívnym vzdelávaním sú:
úprava cieľov, metód, foriem a prístupov vo výchove a vzdelávaní, poskytovanie výchovy a vzdelávania na základe úpravy obsahu výchovy a vzdelávania a hodnotenia výsledkov dosiahnutých deťmi vo výchove a vzdelávaní, rozvoj pohybovej schopnosti, zmyslového vnímania, komunikačnej schopnosti, kognitívnej schopnosti, sociálno-komunikačných zručností, emocionality a sebaobsluhy, podpora pri dosahovaní školskej spôsobilosti, cielené učenie na dosiahnutie najvyššieho individuálneho kognitívneho potenciálu dieťaťa, skvalitnenie podmienok výchovy a vzdelávania detí zo sociálne znevýhodneného prostredia, umožňovanie využitia špecializovaného karierového poradenstva, pôsobenie inkluzívneho tímu na škole( odborného zamestnanca, pedagogického asistenta, pomocného vychovávateľa, rodičovského asistenta), úprava priestorov školy určených na podporu vnímania a nadobúdania zručností, odstraňovanie fyzických bariér v priestoroch školy alebo školského zariadenia a organizačných bariér pri výchove a vzdelávaní, zabezpečovanie diétneho stravovania, realizácia prevencie na podporu fyzického zdravia, duševného zdravia a prevencie výskytu rizikového správania.Škola na Tatranskej ulici sa snaží v oblasti inkluzívneho vzdelávaniam:
Využíva index inklúzie na podporu inkluzívneho rozvoja školy prostredníctvom:
Hodnoty našej školy:
-
Podpora pomáhajúcich profesií
-
Vďaka financiám z Národného projektu Podpora pomáhajúcich profesií aj v našej škole môžeme mať prítomných asistentov učiteľov.
ĎAKUJEME
-
Užitočné linky
-
Internetová linka dôvery pre mladých ľudí https://ipcko.sk/
Internetová linka dôvery pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením https://dobralinka.sk
Telefonická a internetová poradňa pre deti a rodičov https://linkadeti.sk/domov
Nonstop telefonická linka dôvery www.linkanezabudka.sk
Liga za duševné zdravie: http://www.dusevnezdravie.sk/
Linka detskej istoty: http://www.ldi.sk/deti/
Pomoc obetiam násilia: http://www.pomocobetiam.sk/
-
-